65 років Експоцентру: на ВДНГ відкриють виставку, присвячену історико-культурній спадщині комплексу

03.07.2023
65 років Експоцентру: на ВДНГ відкриють виставку, присвячену історико-культурній спадщині комплексу

Національний комплекс «Експоцентр України» — єдиний об’єкт у Києві, де в одному місці зібрано 19 унікальних будівель і споруд, що мають статус об’єктів культурної спадщини України та охороняються відповідним законом. Павільйони й барельєфи є нагадуванням для українців і гостей країни про болючу історію комуністичного режиму в Українській РСР та про мистецтво тих часів. Магічним чином усе це органічно поєднується з новим активним життям на ВДНГ, а сам простір постійно поповнюється новими резидентами й сенсами.

6 липня ВДНГ святкує свій 65-й день народження. З нагоди цього ювілею на центральній алеї розмістять експозицію, присвячену темі пам’яті. Вона порушує питання щодо збереження архітектурного надбання та мистецької спадщини тоталітарної епохи. 

Експозиція включає кілька живописів і колажів, зроблених на основі архівних фотографій Експоцентру. Авторка картин, художниця Каріна Синиця, звертається до сучасності через живопис, водночас використовуючи архівні знімки ВДНГ у колажах.

Робота з архівними матеріалами ВДНГ велася поступово з використанням фланерських практик.
Зокрема, частина картин сфокусована на специфіці оздоблення павільйонів і на народних мотивах, які, попри радянську цензуру, зафіксували в декоративних рельєфах українські митці багато років тому.

Збереження пам’яті й пошук нових шляхів наповнення будівель та інших площ локації життям — завдання номер один, вважають в Експоцентрі. Адже коли, як не тепер, час продемонструвати світові, що навіть архітектура, колишній інструмент радянської пропаганди, може набути нових сенсів, притаманних вільній незалежній Україні. Утім, саме ці памʼятки завжди будуть нагадуванням, що деякі сторінки історії не варто забувати, щоб не повторювати прикрих помилок минулого в майбутньому.

*ВДНГ вже кілька років розробляє паспорти памʼяток архітектури, балансоутримувачем яких є Експоцентр, і підписує відповідні охоронні договори. На сьогодні такі договори вже мають павільйони центрального ансамблю: 3-й, 4-й, 5-й, 7-й, Водонапірна вежа. Ведуться роботи щодо павільйонів № 1 і 2. 
Також уже зараз разом з архітекторами, мистецтвознавцями й активною громадою Експоцентр працює над створенням власного Публічного реєстру необлікованих цінностей ВДНГ, щоб запобігти подальшому їх знищенню.

Зокрема команда ВДНГ разом із Головним управлінням ДСНС у м. Києві займатиметься відновленням знищеної української радянської мозаїки, яку було присвячено вогнеборцям, у павільйоні 26 (балансоутримувач — ДСНС). 

Подивитися виставку можна з 6 липня на площі біля центрального фонтану ВДНГ. 
Вхід — вільний.