Мозаїку, присвячену вогнеборцям, буде відновлено

29.06.2023
Мозаїку, присвячену вогнеборцям, буде відновлено

ВДНГ — це історія та культурна спадщина, яку ми цінуємо. Наразі на території Експоцентру є 19 обʼєктів (будівель та споруд), що офіційно мають статус історико-культурних памʼяток України, та охороняються законом. Утім є обʼєкти, що не на балансі Експоцентру, а тому знаходяться поза межами нашої відповідальності. Попри це, ми намагаємось знайти розв'язання проблеми зі зруйнованим панно, а також думаємо про те, яким чином запобігти подібним ситуаціям у майбутньому.

За останню добу ми поспілкувались з архітекторами, істориками, пам'яткознавцями, мистецтвознавцями й митцями для того, щоб зрозуміти, які є можливі варіанти подальших дій. Вчора ми провели нараду з керівництвом Головного управління ДСНС України у м. Києві. Відбувся дуже конструктивний діалог. Ми обмінялися інформацією щодо варіантів розв'язання проблеми, зважили переваги й недоліки різних підходів. За результатами цієї зустрічі керівництвом Головного управління ДСНС України у м. Києві прийнято рішення відновити мозаїчне панно в його первісному вигляді. Для цього частково буде використано елементи оригінального панно, що збереглися. Зі свого боку ми готові допомогти знайти фахівців, що спеціалізуються на відновленні подібних робіт.

Обов’язково інформуватимемо вас щодо подальших дій. Утім на цьому етапі можемо сказати, що перший крок до відновлення зроблено. На черзі — опрацювання деталей щодо проведення відновлювальних робіт.

Щодо запобігання подібних ситуацій в майбутньому: враховуючи отримані пропозиції та рекомендації, ми прийняли рішення створити «Публічний реєстр необлікованих цінностей ВДНГ».

В цьому реєстрі мистецтвознавці, архітектори та фахові експерти зможуть зафіксувати необліковані обʼєкти культурної спадщини Експоцентру, які вони вважають цінними. Згодом ця структурована інформація буде використана нами при офіційному зверненні до органів державної влади із відповідною заявою про реєстрацію памʼяток у державному реєстрі.

Наразі ініціювати внесення до держреєстру може будь-хто, але про відсутність тих чи інших цінних об'єктів, на жаль, часто стає відомо вже після їх часткової або повної втрати.

Саме тому, вважаємо, що ключовою задачею має стати запобігання подібним випадкам у майбутньому. Сподіваємось, досвід ВДНГ допоможе ініціювати позитивні зміни. І тоді цю проблематику можна буде в подібний спосіб вирішувати скрізь по Україні.

Дякуємо всім — за конструктивну критику та слушні пропозиції.