ВДНГ запустив реєстр об’єктів культурної спадщини

20.07.2023
ВДНГ запустив реєстр об’єктів культурної спадщини

Сервіс дає змогу зафіксувати потенційні необліковані елементи культурної спадщини на території Експоцентру 

Національний комплекс «Експоцентр України» запровадив онлайн-реєстр пам’яток мистецтва, що розташовані на його території. Завдяки цій ініціативі можна систематизувати будівлі, споруди та інші обʼєкти, які наразі не охороняються чинним законодавством, проте, ймовірно, мають культурну, історичну або архітектурну цінність. Онлайн-реєстр також допоможе дізнатися про вже зафіксовані в державному реєстрі памʼятки на території ВДНГ.

«Після ситуації з мозаїкою вогнеборців ми пообіцяли зробити дві речі: по-перше, об’єднатися з Головним управлінням ДСНС Києва, щоб відновити цей важливий артобʼєкт, а по-друге, посилити контроль над усіма іншими на території комплексу, що мають культурний, архітектурний та/або історичний ціннісний потенціал. Маючи цей реєстр, ми будемо з допомогою всіх охочих фіксувати такі будівлі, споруди чи інші витвори мистецтва та ініціювати процес їх внесення до державного реєстру культурної спадщини», — зазначив генеральний директор Експоцентру Євген Мушкін. 

Реєстр працює онлайн і доступний для відкритого перегляду. Крім того, команда ВДНГ залишає можливість будь-кому додавати нові пункти до переліку. Згодом цю інформацію оброблятиме окремо створена за ініціативою ВДНГ комісія та передаватиме до органів державної влади із заявою про реєстрацію нововідкритих памʼяток у державному реєстрі. 

На сьогодні до списку додано 19 об’єктів, що вже мають охоронний статус, серед яких будівлі павільйонів, споруда центрального входу, а також фонтани та інші зразки архітектури. Водночас головний акцент реєстру — на виявленні й збереженні тих обʼєктів, що такого статусу поки що не мають.  

Нова ініціатива зробить комунікацію щодо наявності тих чи інших цінностей на території Експоцентру максимально прозорою, а ВДНГ зможе ефективніше співпрацювати з партнерами у справі захисту пам’яток на території комплексу.

Архітектурний ансамбль центральної частини ВДНГ, що має 19 складових, довгий час належав до категорії пам’яток місцевого значення. Втім, у 2021 році Кабінет Міністрів змінив його статус. Більша частина комплексу була визнана національною пам’яткою загалом, а павільйон №1 і головний вхід Експоцентру стали пам’ятками національного значення. Це — найбільше визнання культурної цінності цих об’єктів у країні, що підкреслює унікальність і важливість архітектури ВДНГ не лише для Києва, але й для всієї України.