«Книжкова країна» на ВДНГ: скільки людей відвідало масштабний фестиваль і коли чекати наступний

01.05.2024
«Книжкова країна» на ВДНГ: скільки людей відвідало масштабний фестиваль і коли чекати наступний

На ВДНГ вперше пройшов масштабний книжковий фестиваль «Книжкова країна». З 25 по 28 квітня він зібрав видавництва, авторів, культурних діячів, зіркових гостей — а також тисячі відвідувачів. 

Загалом у межах заходу відбулося 324 події, з них 80 освітніх івентів та майстер-класів, а також 59 автограф-сесій. Найпопулярнішими за кількістю відвідувачів стали поетичні читання «Фронтмени» від «Культурного десанту», запис нового епізоду YouTube-проєкту «Шалені автор(к)и», а також книжковий клуб із Валерієм Пекарем «Демонтаж імперії». 

Середній вік відвідувачів становив 31 рік. Третина аудиторії — це школярі та студенти. Водночас майже 60% відвідувачів зазначили, що раніше ніколи не були на книжкових подіях. Загалом фестиваль відвідало понад 68 000 людей. 

«Ми неймовірно раді тому, як „Книжкову країну“ прийняла аудиторія. На фестиваль прийшли як затяті читачі, так і люди, що лише починають цікавитися літературою, серед них — багато дітей і молоді. Нам особливо приємно, що вдалося залучити людей із різними інтересами та захопленнями. Саме це було однією з головних цілей, що ставила собі команда й, зокрема, автор ідеї заходу, моя дружина Діана Мушкіна. Тепер у наших планах — проаналізувати цей досвід і почати готувати нові проєкти», — зазначає засновник «Книжкової країни» Євген Мушкін.

До фестивалю долучилося 140 учасників: 90 видавництв, 16 індивідуальних авторів, а також книгарні, магазини мерчу, освітні установи, благодійні організації та фонди — вони представили понад 12 000 унікальних найменувань. Загалом, як оцінюють організатори, згідно з результатами опитування відвідувачів та учасників було продано близько 85 000 книжок. 

«Книжкова країна» на ВДНГ: скільки людей відвідало масштабний фестиваль і коли чекати наступний

Серед них найчастіше купували: 

  • «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА» — «Так ніхто не кохав», «Задивляюсь у твої зіниці» (Василь Симоненко), «Триста поезій» (Ліна Костенко);
  • КСД — «Голлі» (Стівен Кінг), «Маленький друг» (Донна Тарт), «Останній спадок» (Андрій Новік);
  • «Видавництво Старого Лева» — «Я бачу, вас цікавить пітьма» (Ілларіон Павлюк), «Культ» (Любко Дереш), «Спитайте Мієчку» (Євгенія Кузнєцова);
  • «Наш Формат» — «Вірші з бійниці» (Максим Кривцов), «Есенціалізм» (Ґреґ Маккеон), «Одного разу воїн — воїн назавжди» (Чарльз Гоуґ);
  • «Фабула» — «Вілла з Сан-Фурсиско» (Ярослава Литвин), «Покора» (Щепан Твардох), «Діана. Справжня історія з її вуст» (Маріо Варгас Льоса);
  • «Фоліо» — «Полон» (Валерія «Нава» Суботіна), «Доктор Серафікус» (Віктор Домонтович), «Місто» (Валер’ян Підмогильний);
  • Vivat — «Кохання в мозку» (Алі Гейзелвуд), «Конотопська відьма» (Григорій Квітка-Основʼяненко), «Моя темна Ванесса» (Елізабет Рассел). 

«Книжкова країна» на ВДНГ: скільки людей відвідало масштабний фестиваль і коли чекати наступний

Однією з найпопулярніших на «Книжковій країні» стала бібліотерапевтична локація, де психологиня з бібліотекаркою виписували «рецепти на книжки» під запит відвідувачів. Найбільш поширеними серед запитів гостей були бажання абстрагуватися від реальності й відчути емоції разом із головними героями, а також навчитися краще справлятися з тривожністю та невизначеністю. Усього в межах проєкту видали 350 таких рецептів, здебільшого на художню й психологічну літературу.

«Загалом ми отримали позитивні відгуки як від учасників, так і від відвідувачів “Книжкової країни”. Видавництва зазначили, що фестиваль перевищив їхні очікування — а понад половина аудиторії заявила, що планують більше читати. І це, здається, найголовніше», — підкреслює керівниця проєкту Людмила Фіть. 

Крім того, на фестивалі відбулася низка благодійних івентів та зборів: акції влаштовували Благодійний фонд «Рій», AZOV.ONE, «Культурний десант», ГО «Реформація», «Гуркіт». Усього вдалося зібрати понад 250 000 грн, а також 350 книжок у рамках проєкту «Книга на фронт». 

«Книжковий ринок України стрімко розвивається, і такі події лише підігрівають інтерес до наших книг, авторів, індустрії загалом. “Книжкова країна” показала, що до читання можна й варто залучати абсолютно різну аудиторію, зокрема й дітей. Головне — створити для цього умови», — виконувач обов’язків директора Української асоціації видавців та книгорозповсюджувачів Ігор Степурін. 

Організатори вже почали підготовку до нової «Книжкової країни». Фестиваль пройде 26–29 вересня на ВДНГ — і збере ще більше цікавих гостей та активностей. 

Фото: Сергій Сівяков