На ВДНГ проведуть Масницю з традиційними українськими обрядами

16.02.2023
На ВДНГ проведуть Масницю з традиційними українськими обрядами

Протягом двох днів тут можна буде побачити обряд Колодія, виступ Київського вогняного театру, взяти участь у майстер-класі з хусткування та скуштувати вареників

25 та 26 лютого на ВДНГ влаштують Масницю. Протягом двох днів гості зможуть зануритися у традиційне святкування. Цьогоріч організатори відмовилися від проведення концертів. Захід розкриватиме тему українських традицій: народних ритуалів, вбрання і страв. Спеціально до свята територію прикрасять стрічками й декораціями із сіна та облаштують фотозони. 

Перші згадки про Масницю зафіксовано у IV ст. н. е., а найбільш активно святкувати її почали в часи Київської Русі. У тиждень перед Великим постом наші предки готували вареники із сиром та сметаною, пироги із сиром і налисники. Усе — у величезній кількості та добряче заправлене  вершковим маслом. Звідси, власне, і назва — Масниця. Тож саме вареники головуватимуть на фуд-корті Масниці на ВДНГ. Ба більше, працюватиме окремий «Бар вареників». Щодо начинок, то будуть як класичні солоні: з картоплею, капустою, м’ясом, картоплею та грибами, бринзою, так і солодкі: із сиром та вишнями. Окрім вареників тут можна буде скуштувати м’ясні й овочеві страви на грилі та інші смаколики. 

Ще одним обов’язковим елементом Масниці є обряд Колодія. Оскільки це свято символізувало початок нового циклу залицянь і пошуку пари, він передбачав участь неодружених хлопців. Так, до ніг молодикам, які досі не визначилися з обраницею, прив’язували дерев’яну колоду на знак засудження за довгі вагання. Колодка використовувалася незвичайна: її заздалегідь заплітали стрічками та квітами, це називали «колодкуванням». Описані процеси прийнято було виконувати заміжнім жінкам, а от незаміжні дівчата прив’язували парубкам колодку до лівої руки — саме таке дійство буде відтворено на ВДНГ. Тож гості зможуть на власні очі побачити, як відбувався Колодій, і навіть за бажанням узяти в ньому участь.

Також здійснити невеличку подорож у минуле можна буде, зробивши фото в традиційному головному уборі. Відповідна фотозона розміститься на центральній площі Експоцентру. Тут проведуть майстер-клас із хусткування, на якому всі охочі зможуть спробувати вив’язувати хустку різноманітними давніми способами: «на марушку», «з китицями», «з вушками» тощо, а майстриня розповість про особливості хусткування в різних регіонах України. Вартість майстер-класу — 100 грн.

Тема традиційних костюмів продовжуватиметься й у виступах вуличного театру. Протягом двох днів гостей зустрічатимуть ходулісти в надзвичайно яскравих костюмах.

Фінальним акордом Масниці з давніх-давен було традиційне спалення солом’яного опудала — уособлення злих сил зими. Саме ним 26 лютого і завершиться дводенний захід на ВДНГ, якому передуватиме яскраве шоу від Київського вогняного театру. Дійство розпочнеться о 18:30 ліворуч від ковзанки (перед 7-м павільйоном).