Новини

Покататись на велосипеді з квадратними колесами: гід «Музеєм науки»

Покататись на велосипеді з квадратними колесами: гід «Музеєм науки»

Послухати як звучать дерево та метал, пограти на музичному інструменті, не торкаючись його, та вивчити людський організм — тепер це все можна зробити в «Музеї науки» на ВДНГ.

«Музей науки» — освітній проєкт Малої академії наук України. Понад 3 роки команда відвідувала десятки музеїв та наукових центрів світу, щоб створити простір в Україні, який відповідатиме світовим стандартам. 3 жовтня у павільйоні №23 столичного ВДНГ відбулось офіційне відкриття першого державного "Музею науки".

Мета нового інтерактивного простору — показати зв'язок формул та законів із повсякденним життям та стати місцем, де кожен може зробити перший крок в науці. Головна особливість музею в тому, що з кожним експонатом можна взаємодіяти: роздивитися у мікроскоп та помацати різні матеріали, дослідити їхню густину та магнітні властивості та відстежити маршрут свого електронного платежу на інтерактивній мапі компанії Visa, інноваційного партнера «Музею науки».  Основна аудиторія музею — школярі віком від 8 до 12 років, але цікаво тут буде всім. 

Фото: Дан Балашов

120 інтерактивних експонатів «Музею науки» розроблені командами з Канади, США, Польщі, Швеції, Великобританії та України. Наприклад, центральний експонат – велосипед на квадратних колесах, команда МАНУ привезла в Національного музею математики в Нью-Йорку. Всього у світі такі велосипеди знаходяться лише у 4 містах: у Сінгапурі, Ріо-де-Жанейро, Нью-Йорку, а тепер — і в Києві.

Експозицію «Дивні матерії» створили експерти канадського центру науки Ontario Science Center спільно зі Товариством матеріалознавців США. Ця виставка показує, наскільки різноманітними можуть бути, здавалося б, звичні нам речі. Наприклад, матеріал, з якого роблять губку для миття посуду, було вигадано в NASA, щоб заправляти паливом Міжнародну Космічну станцію. Помацати його можна на експонаті «Піна».

У цій же зоні є «Інтерактивна пісочниця». За допомогою кінетичного піску експонат дає можливість моделювати рельєф та кліматичні зміни, створювати гори та навіть вулкани.

Фото: Пісочниця, що моделює рельєф та кліматичні зміни. 

Відчути себе справжнім дослідником можна за допомогою «Сенсорного столу». Тут демонструються властивості різних матеріалів — магнетизм, в'язкість. Що швидше проллється — вода або гліцерин? Відповідь — вода, адже в неї менше в'язкість. А як вони звучать? Який звук видає дерево, пластик, метал? Послухати їх можна за допомогою експоната «Ксилофон».

Людина — складна біологічна система. Про всі її особливості розповідає зона з однойменною назвою. Тут є інтерактивний стіл для досліджень з 3D-моделлю нашого організму: органів, кісток, м'язів. Можна подивитися, як зовнішні чинники — наприклад, перелом ноги — впливають на всі процеси всередині.

Фото: Зона “Людина” розповідає, як функціонує організм людини. 

 

Кілька експонатів в зоні розповідають про наші органи почуттів. Один протестує вашу швидкість реакції — наскільки швидко ви натиснете на кнопку, коли загориться світло або почуєте звук. Інший — перевірить вміння тримати рівновагу. А третій, «Симетрія обличчя», покаже ваше реальне обличчя, а не те, яким ви його бачите в дзеркалі.

Зона «Великі винаходи» присвячена досягненням людства за всю історію його існування. Тут є і система блоків, за допомогою якої працюють, наприклад, ліфти, й експонат «Шестерні», де потрібно самостійно розібратися в механізмі та запустити його, «Азбука Морзе» і навіть «Котушка Тесли» — ви граєте на піаніно, і в ритм музиці з'являється блискавка!

Фото: За допомогою котушки Тесли відвідувачі можуть запустити блискавку. 

 

Велика увага в Музеї приділена музиці та звукам. Спеціальна зона «Акустика» показує, як з'являється звук і при чому тут фізика. Тут можна зіграти на трубчастих дзвонах, шарманці або терменвоксі — першому у світі інструменті, до якого не потрібно торкатися, щоб той видавав звук.

Фото: Відвідувачі тестують експонати зони “Акустика”. 

 

Інший експонат — це прилад-гра, де потрібно вгадати з якого динаміка йде звук. Це насправді дуже складно — кращим результатом було п'ять правильних відповідей з двадцяти. А експонат «Труба Кундта» продемонструє явище акустичної стоячої хвилі — змініть частоту і кульки піднімуться як хвиля.

 

До того ж у «Музеї науки» представлені зони «Астрономія», де покажуть космічні явища, а також експозиція про видатних українських вчених. Тут мова піде, наприклад, про Івана Пулюя, одного з винахідників рентгенівських променів, та про мікробіолога й епідеміолога Данила Заболотного.

Фото: Зона, у якій можна почути думки українських учених. 

 

«Музей науки» повноцінно відкриває двері з 6 жовтня для всіх охочих за попередньою купівлею квитків на сайті sciencemuseum.com.ua Організатори дотримуватимуться всіх карантинних норм: будівлю будуть постійно провітрювати, а експонати — дезінфікувати. Все, щоб можна було вдосталь все помацати та спробувати своїми руками — тут це головне.

 

Дивіться також