Покататись на велосипеді з квадратними колесами: гід «Музеєм науки»

04.10.2020
Покататись на велосипеді з квадратними колесами: гід «Музеєм науки»

Послухати як звучать дерево та метал, пограти на музичному інструменті, не торкаючись його, та вивчити людський організм — тепер це все можна зробити в «Музеї науки» на ВДНГ.

«Музей науки» — освітній проєкт Малої академії наук України. Понад 3 роки команда відвідувала десятки музеїв та наукових центрів світу, щоб створити простір в Україні, який відповідатиме світовим стандартам. 3 жовтня у павільйоні №23 столичного ВДНГ відбулось офіційне відкриття першого державного "Музею науки".

 Основна аудиторія музею — школярі віком від 8 до 12 років, але цікаво тут буде всім. 

120 інтерактивних експонатів «Музею науки» розроблені командами з Канади, США, Польщі, Швеції, Великобританії та України. Наприклад, центральний експонат – велосипед на квадратних колесах, команда МАНУ привезла в Національного музею математики в Нью-Йорку. Всього у світі такі велосипеди знаходяться лише у 4 містах: у Сінгапурі, Ріо-де-Жанейро, Нью-Йорку, а тепер — і в Києві.

Експозицію «Дивні матерії» створили експерти канадського центру науки Ontario Science Center спільно зі Товариством матеріалознавців США. Ця виставка показує, наскільки різноманітними можуть бути, здавалося б, звичні нам речі. Наприклад, матеріал, з якого роблять губку для миття посуду, було вигадано в NASA, щоб заправляти паливом Міжнародну Космічну станцію. Помацати його можна на експонаті «Піна».

У цій же зоні є «Інтерактивна пісочниця». За допомогою кінетичного піску експонат дає можливість моделювати рельєф та кліматичні зміни, створювати гори та навіть вулкани.

Відчути себе справжнім дослідником можна за допомогою «Сенсорного столу». Тут демонструються властивості різних матеріалів — магнетизм, в'язкість. Що швидше проллється — вода або гліцерин? Відповідь — вода, адже в неї менше в'язкість. А як вони звучать? Який звук видає дерево, пластик, метал? Послухати їх можна за допомогою експоната «Ксилофон».

Людина — складна біологічна система. Про всі її особливості розповідає зона з однойменною назвою. Тут є інтерактивний стіл для досліджень з 3D-моделлю нашого організму: органів, кісток, м'язів. Можна подивитися, як зовнішні чинники — наприклад, перелом ноги — впливають на всі процеси всередині.

Кілька експонатів в зоні розповідають про наші органи почуттів. Один протестує вашу швидкість реакції — наскільки швидко ви натиснете на кнопку, коли загориться світло або почуєте звук. Інший — перевірить вміння тримати рівновагу. А третій, «Симетрія обличчя», покаже ваше реальне обличчя, а не те, яким ви його бачите в дзеркалі.

Зона «Великі винаходи» присвячена досягненням людства за всю історію його існування. Тут є і система блоків, за допомогою якої працюють, наприклад, ліфти, й експонат «Шестерні», де потрібно самостійно розібратися в механізмі та запустити його, «Азбука Морзе» і навіть «Котушка Тесли» — ви граєте на піаніно, і в ритм музиці з'являється блискавка!

Велика увага в Музеї приділена музиці та звукам. Спеціальна зона «Акустика» показує, як з'являється звук і при чому тут фізика. Тут можна зіграти на трубчастих дзвонах, шарманці або терменвоксі — першому у світі інструменті, до якого не потрібно торкатися, щоб той видавав звук.

Інший експонат — це прилад-гра, де потрібно вгадати з якого динаміка йде звук. Це насправді дуже складно — кращим результатом було п'ять правильних відповідей з двадцяти. А експонат «Труба Кундта» продемонструє явище акустичної стоячої хвилі — змініть частоту і кульки піднімуться як хвиля.

До того ж у «Музеї науки» представлені зони «Астрономія», де покажуть космічні явища, а також експозиція про видатних українських вчених. Тут мова піде, наприклад, про Івана Пулюя, одного з винахідників рентгенівських променів, та про мікробіолога й епідеміолога Данила Заболотного.

«Музей науки» повноцінно відкриває двері з 6 жовтня для всіх охочих за попередньою купівлею квитків на сайті sciencemuseum.com.ua Організатори дотримуватимуться всіх карантинних норм: будівлю будуть постійно провітрювати, а експонати — дезінфікувати. Все, щоб можна було вдосталь все помацати та спробувати своїми руками — тут це головне.